Egy nemrég közölt flört kutatás szerint a flört készségek sokkal fontosabbak, mint a kinézet. Magyarul: hiába vagy szép és csinos, esetleg jóképű és izmos, ha nem tudsz flörtölni, nagyobb valószínűséggel maradsz egyedül, mint a nálad kevésbé vonzó, de a flört terén járatosabb vetélytársaid.
Flört – elfeledett “tudomány”?
A flörtölési technikákat legtöbben már az általános iskolában, vagy a középiskolában sajátítjuk el. Ilyenkor kezdjük el gyakorolni a szemezést, csábítgatást illetve az ismerkedési szövegeket. A flörtölés alapjai ugyan belénk vannak kódolva genetikailag, ugyanakkor jó része tanult készség. Vannak nagyon ügyes nőcsábászok, akik mesterfokon űzik a flört művészetét, és vannak, akik egész életükben nem tanulják meg megfelelően és hatékonyan kimutatni érdeklődésüket a másik nem felé.
Idősebb korban számos társkereső úgy gondolja, ő már “kinőtt” a flörtölésből – ennek az eredményei a dögunalmas randik, a kétségbeesés és a maratoni panaszok arról, hogy az illető már senkinek sem tetszik. Ahogy egyik tanfolyamosom írta:
“Az “én nem kellek senkinek” igazából legtöbbször ezt jelenti: “senkinek sem mertem jelzéseket leadni, hogy szabad vagyok, és senkinek sem mertem eddig kimutatni, hogy tetszik nekem, sőt, egyáltalán nem is próbálkoztam eddig semmivel és nem esett a karjaimba véletlenül a párom”
A flört tehát nem afféle csacska játék, hanem elengedhetetlen része a társkeresésnek. dr. Monica Moore flört kutató szerint a flört “az az eljárás, amelyben a nő kiválasztja a neki tetsző férfit és magához csábítja.” Szerinte tehát
a nők kezdeményeznek – kiválasztják a nekik tetsző férfit, a flörtjelzésekkel tudatják vele, hogy elérhetőek, illetve a válaszjelzések alapján tesztelik, hogy az illető férfi érdeklődése mennyire komoly irányukban.
A nők 52-féle flört jelzéssel tudatják a férfiakkal, hogy érdemes rájuk kicsit jobban odafigyelni. A jelzések között a mosolytól és szemezéstől kezdve a hajjal való játszadozást egyaránt megtalálhatjuk dr. Moore szerint. A férfinak csupán annyi a dolga, hogy veszi a jeleket, és reagál rájuk.
A fent említett 5000 fős mintán (19 és 39 év közötti egyedülállókon) végzett flört kutatás érdekes eredményeket hozott, 5-féle flört stílus rajzolódott ki:
Az 5-féle flört stílus
Az 5-féle flört stílus a következő:
1. Fizikai flört stílus: az ebbe a csoportba tartozó emberek hamar alakítanak ki kapcsolatokat, erős a szexuális kisugárzásuk és nagy az érzelmi és testi kötődésük a partnerükhöz.
2. Hagyományos flört stílus: ők úgy gondolják, az első lépést a férfinak kell megtennie, a nők pedig csak ne kezdeményezzenek. Az ebbe a csoportba tartozó nők és férfiak egyaránt zárkózottabbak és introvertáltak.
3. Udvarias flört stílus: ők az illendő viselkedésre és a szexuális célzásoktól mentes kommunikációra esküsznek
4. Őszinte flört stílus: ők az érzelmi kötődésre helyezik a hangsúlyt, így kapcsolataikra az érzelmi és szexuális harmónia a jellemző, értelmes párkapcsolatokra törekszenek az egyéjszakás kalandok helyett. Ez a típus a leggyakoribb.
5. Játékos flört stílus: Nem a hosszútávú kapcsolatra törekszenek, hanem arra, hogy jól érezzék magukat és növeljék az önbecsülésüket. Nem törekszenek komoly kapcsolatra, inkább csak szórakoznak. Ez a típus a legritkább.
Melyik flört stílus a tiéd? Ha tudsz angolul, akkor megtudhatod a University of Kansas flört tesztjéből!
Pingback: A flörtölés 5 legbiztosabb jele | Társkereső Kalauz